• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Döngüsel Artıklık Denetimi;

      Döngüsel  Artıklık Denetimi (CRC: Cyclic Redundancy Check ); genellikle sayısal şebekelerde (telekomünikasyon şebekesi gibi) ve veri kayıt ortamlarında kullanılan, verinin ham halinde oluşmuş hatalı değişiklikleri belirleyen, uygulanması kolay ve güvenliği güçlü bir sorun bulma yöntemidir.

      CRC’ler denetim değerinde, verilere ek herhangi bir enformasyon eklenmeden gönderilen bir artıklık ve döngüsel blok kodların  temelini oluşturan bir algoritma olduğu için bu ad ile adlandırılır.

      İkili bilgisayar donanımlarında uygulaması kolay, matematiksel çözümü basit ve özellikle iletim kanallarında ki gürültünün sebep olduğu genel sorunları algılamada başarılı olduğundan CRC’lerin kullanımı oldukça yaygındır. Bu durumun başlıca nedeni CRC’lerin sabit bir denetim değerine sahip olmasıdır. Bunu gerçekleştiren fonksiyon nadiren hash fonksiyonu olarak kullanılır.

      İleri düzeyde hata düzeltme yöntemindeki döngüsel kodun temelini CRC’ler olurşturur. Döngüsel kodların sadece uygulaması basit değildir. Aynı zamanda özellikle patlama hatasının düzeltilebilmesi için çok uygundur. Patalama hataları; manyetik (sabit diskler ve disketler) ve optik (CD- ROM / DVD-ROM) veri depolama cihazlarındaki kanallar gibi hemen hemen bütün iletişim kanalında yaygın bulunan sorunlardır.

      Bir n bitlik CRC’nin standart uygulaması, rastgele uzunluklu bir veri bloğunun, n bitten uzun olmayan herhangi tek bir patlama hatasını algılamasıdır. Bütün patlama hatalarının uzunluğu 1-2-n  denkleminin bir kesri olarak algılanır. Gönderici çerçevelerin tamamına n bitlik FCS dizi ekler. (FCS; çerçeve kontrol dizisidir.)

  CRC veri iletiminde kullanılan en yaygın ve başarılı sorun/hata denetimi yöntemidir. Çok az bir bilgi eklenmesiyle daha fazla hata tespitleri sağlanabilir. Veri iletilirken ya da depolanırken ilettiğimiz/depoladığımız veriler ile alınan verilerin aynı olduğundan emin olmamız gerekmektedir. Gönderilen verileriler iletim hattında değişime uğrarsa bunun fark edilmesi ve verilerin tekrardan iletilmesi gerekmektedir. CRC (Döngüsel  Artıklık Denetimi ) bu amaçla kullanılır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
770 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın